Devlerin Yüzüğü Stonehenge

Stonehenge dunyanın en ünlü prehistorik yapılarından biri ve İngiltere’nin ulusal ikonu sayılır.

Stonehenge kayaları gizem, güç ve dayanıklılık simgesidir. Bugun Stonehenge’in ne amaçla yapıldığı hala tartışmalı olmakla beraber bu konuda yapılan birçok spekulasyon devam etmektedir. Kimilerine göre yalnızca bir tapınak olan Stonehenge cok güçlü bir iddiaya gore de prehistorik dönem içinde onemli olayların işaretlenmesi için kullanılan bir gözlemevidir.

Eski Yunanlar, Fenikeliler veya Romalılar tarafından yapıldığı tahmin edilen Stonehenge aynı zamanda bir dönem için mühendislik harikası olarak kabul edilmektedir.

Stonehenge Antik Çağ’ın bilgeliğinin en önemli sembolüdür. Bu yapı, astronomi, astroloji, geometri, meteoroloji ve paganizmle ilişkilendirilmektedir.

İngiltere’deki Salisbury Düzlüğü’nde eskiden dinsel törenler için kullanılan ve Kelt rahiplerinden oluşan bir sınıf olan Druidlere atfedilen büyük taşlardan oluşan bir çember vardır. Druidler’in bu taş çemberini kullanmış olması mümkünse de, başlangıcı İngiliz adalarındaki Neolitik insanlara kadar uzanmaktadır. Keskiyle yontulmuş, düzgünleştirilmiş ve dışarıdan yerel bölgeye taşınmış, dik konumundaki otuz taştan (bunlardan hâlen on yedisi ayaktadır) oluşan ve kavisli hâle getirilerek dik duran taşlarin üzerine yerleştirilen lento(kiriş) taşlarını içeren ve böylelikle çember şeklinde kapı boşlukları oluşturan tek taş çemberdir.

Stonehenge’in çemberi bölen ve yapının girişinden geçen ekseninin yaz dönencesindeki (21 Haziran) gündoğumuna doğru konumlandırılmış olması, buna karşılık, yakındaki İrlanda’da yaklaşık olarak aynı zamanlarda inşa edilen Newgrange anıtının kış dönencesindeki (21 Aralık) gündoğumuna yöneltilmiş olması ilginçtir.

Stonehenge UFO iniş alanı mı?

Öte yandan, yapının yapılış amacı son araştırmalarla ortaya konmuştur. Daha önceleri, güneş-uzay gözlemevi, güneş saati veya ufo iniş yeri olabileceği iddia edilen Stonehenge, beş yüz yıl boyunca mezar alanı olarak kullanılmıştı. Günümüzden beş bin yıl öncesinden itibaren mezarlık olarak kullanılan Stonehenge, M.Ö. 3000 yılında İngiltere’nin en büyük mezarlığıydı.

Gökbilimci Sir Fred Hoyle ise işaret taşlarının dış halka etrafında hareket ettirilmesiyle Stonehenge’in tutulmaların önceden tahmin etmek amacıyla kullanılabileceğini ispatlamıştır.

Bu antik yapı, Londra’nın 130 km batısındadır. Yapının bir benzeri Rusya Başkortostan’daki Uçalı Buluntuları’ndadır.

Haber Revizyon Nisan 2014 stonehenge 1

Haber Revizyon Nisan 2014 stonehenge 2

HABER REVİZYON DERGİSİ NİSAN 2014

Bir cevap yazın