Dünya Moda Trendleri

Günlük yaşamımızın sosyo-ekonomik ve politik değişkenliklerle sık sık farklı boyutlara geçiyor olması, moda dünyasında da trendler doğrultusunda hazırlanan koleksiyon ve sunumlara büyük bir devir hızı kazandırmıştır ve alıcı tercih yelpazesinin genişlemesine neden olduğu kadar sürekli yeni ürün alışkanlığı da yaratmıştır.

 

Yabancı ve önemli yerli markalarla zenginleşen ülkemizin modaya odaklı alışveriş sektörü de bundan büyük ölçüde etkilenmiştir.

Dünya 2012/2013 Trendlerine kısaca göz atmak gerekirse;

Sekiz hafta sonra ilkbahar yaz koleksiyonlarını göreceğiz… Bundan önce sonbahar ve kışı şöyle bir gözden geçirmek gerekirse;

Paltolarda büyük bedenler gündeme gelirken erkeksi kesimlerde çiçek desenlerini görmek ilginç olacak. Öne çıkan Tasarımcılardan bazıları Celine, Chloe ve Balenciaga…

En çok göze çarpanlardan “Brokar” kumaşlar zenginlik görüntüsü verirken, kumaşlara işlemeler taşlar ve süslemelerle adeta masal kahramanlarındaki gibi prenseslere dönüştürmesi kaçınılmaz. Kuşkusuz akıma yön veren Balmain, Van Noten, Marni gibi tasarımcıların hayal güçleri yine sınır tanımadı.

Üçüncü etki ise bol çiçekli pantolonlar onları üst ceket ve bluzları ile takımlaşan pijama etkisi veren trend… Bu kış bol miktarda bunlara rastlayacağız ki yaza da etkisi büyük olacak.

Pijama pantolonlarda sıkça göreceğimiz desenler; şal desenleri, kravat desenleri ve irili ufaklı çiçek desenleri. Burada Miu Miu, Rag & Boni ilk akla gelen tasarımcılar.

Ve sezonun baş tacı “Deri”. Tasarımcılar bu deri temasını tek bir isimle taçlandırdılar; Ejderha Yılı. Haksız da sayılmazlar; koleksiyonlarda deriler adeta şövalye etkisi ile büyülüyor… Orta çağın karanlık güçleri modernize edilmiş gotik halleri ile vitrinlerde yerlerini almaya başladılar. Versace, Givenchy önde gelen isimler.

Bunları takip eden “Kürkler” dış giyimden çıkıp günlük hayata eşlik ediyor elbiselerde. Eteklerde ve hatta bluzlara eşlik ederken ikinci ten olmaya adaylar. Fendi Jason Wu bu konuda çok başarılı.

Son olarak… “Peplum” Yani ince bel, dolgun kalça görüntüsü… Peplum, 2012’den 2013 kışa eşlik ederken 2013 yaza da devam edecek gözüküyor. Belde dar, kalçada yoğunlaşan bu kesim sanırım klasiklerde yerini alacak. Kadını kadın yapan ince beller hayatımızın paçası olmaya aday kesimler. Bu konuda Stella McCartney, Mark Jacobs ve Lanvin kuşkusuz çok başarılı…

haberrevizyon aralık 2012 moda 1 haberrevizyon aralık 2012 moda 2

HABER REVİZYON DERGİSİ ARALIK 2012

 

Bir cevap yazın