Europalia’nın Konuğu Türkiye

Dünyanın en prestijli sanat festivali olarak kabul gören Europalia’nın 2015-2016 organizasyonunda konuk ülke Türkiye.

Kabulde bir konuşma yapan Bakan Ömer Çelik, projenin Avrupa ile Türkiye arasındaki ilişkileri bir üst perdeye taşıyacağını vurguladı.

Sergileyeceğimiz özgün performanslarla milletlerin kardeşliğine ve dünya barışına önemli mesajlar verebileceğimiz inancındayız

“Bakanlığımız ile Europalia arasında, Europalia Turkey 2015-2016 Çerçeve Anlaşması’nın bugün imza altına alınmış olmasından ötürü büyük bir memnuniyet duyuyoruz.

Bilindiği üzere, 1969 yılından beri, iki yılda bir Ekim-Ocak ayları arasında Brüksel merkezli olarak Avrupa’nın muhtelif şehirlerinde düzenlenen Europalia Festivali, Avrupa’nın en önemli kültür ve sanat organizasyonlarından biridir.

Binlerce yıllık köklü kültürümüzün geleneksel ve modern unsurlarının, sahip olduğumuz renklerin bütününün yüzlerce sanatsal etkinlikle icra edilip tanıtılacağı bu projenin, Avrupa ile Türkiye arasındaki ilişkileri bir üst perdeye taşıyacağına inanıyoruz.

Sinemadan, tiyatroya, edebiyattan müziğe, el sanatlarından gastronomiye, müzecilikten kütüphaneciliğe kadar birçok alanda sergileyeceğimiz özgün performanslarla, sadece sanata değil, aynı zamanda milletlerin kardeşliğine ve dünya barışına da, insanlığın ortak değerleri paydasında önemli mesajlar verebileceğimiz inancındayız.

Bakanlığımızın koordinatörlüğünde yürütülecek olan bu projede ülkemizi, projenin formatı gereği, kamu görevlisi olmayan sivil bir şahsın temsil etmesi gerektiğinden, bu görev, Sayın Erman Ilıcak Beyefendiye tevdi edilmiştir.

Ayrıca projenin sanat küratörlüğünü, değerli Hocamız Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman icra edecektir.”

Kültürlerin ve toplumların kaynaşmasına hizmet eden Europalia ekibini tebrik ediyorum

Ülkemizin yurtdışında tek kalemde gerçekleştireceği en büyük sanat organizasyonu olarak nitelendirebileceğimiz bu projede bugüne kadar emeği geçen pek çok arkadaşımız oldu, hepsini kutluyorum.

Bu vesileyle, bugünden itibaren hızlı bir ivme kazanacak olan bu projede yaklaşık 18 ay kadar sürecek bir sürece gireceğiz. Proje hazırlıklarında görev alacak olan tüm sanatçılarımıza, Bakanlık personelimize ve katkıda bulunacak özel sanat kuruluşlarına, Sayın Erman Ilıcak ve Sayın Hasan Bülent Kahraman’ın şahsında şimdiden teşekkür ediyorum.

Son olarak, bu derece seçkin organizasyonu yıllardan beri başarıyla yürüterek, kültürlerin ve toplumların kaynaşmasına hizmet eden Europalia ekibini, Sayın Luc Bertrand ve Kristine de Mulder’in şahsında tebrik ediyor, ülkemize gösterdikleri ilgilerinden ötürü, kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum.”

Europalia Genel Komiseri Luc Bertrand “Türk kültürünün Hititler olsun Osmanlı İmparatorluğu olsun çok etkileyici olduğunu biliyoruz. Herkesin de görmek isteyeceğini düşünüyoruz.”

Türk kültürünün çok etkileyici olduğunu bildiklerini ve herkesin bu festival aracılığıyla Türk kültürünü görmek isteyeceğini, bu nedenle katılımın yüksek olacağını vurgulayan Europalia Genel Komiseri Luc Bertrand “Europalia, bir ülkenin kendisine tanıtması mevcudiyetini hissettirmesi açısından gerçekten çok iyi bir platformdur” dedi.

Haber Revizyon 2014 HAZİRAN europalia 1 Haber Revizyon 2014 HAZİRAN europalia 2

HABER REVİZYON DERGİSİ HAZİRAN 2014

 

 

Bir cevap yazın