Fetişim Hasta Mıyım?

Yüksek topuklu ayakkabı mı? Çıplak ayak mı? Deri mi? Saten mi? İnce çorap mı? İç çamaşırı mı?

Seks insanın en temel ihtiyaçlarından birisi. Her sağlıklı insan, belirli bir bedensel ve ruhsal olgunluğa geldiğinde seks yapıyor. Bu doğal bir süreç. İnsanlar kendi bedenini keşfettikten sonra başka bir bedeni daha keşfederken bir zaman sonra yaratıcılığını ve seks sırasındaki eğlence anlayışını da geliştiriyor. Bir anlamda öğrenme süreci her bir deneyimde devam ediyor. Bazı insanlar, hoşlandıklarını deneyimlerken fark ediyorlar ki belirli bir nesne, durum veya bedenin genital alanlarının dışındaki bazı organları onları daha çok tahrik ediyor ve seksten daha çok zevk almalarını sağlıyor. İşte bu noktada genel anlamda bir cinsel fetişizmden bahsedilebiliyor.

Cinsel bozukluk olarak değerlendirilen Fetişizm, 1800’lerin sonuna doğru ortaya çıkmış bir kavram. Kelime kökeni Portekizcedeki “takıntılı çekicilik” anlamına gelen “feitico” kelimesine dayanıyor. Aslında antropolojik ve etnoğrafik kökenleri olan fetişizm nesnelere atfedilen doğaüstü güç olarak tanımlanmış. Çok tanrılı dönemden önceki zamanlardaki nesnelere tapınılan döneminde kutsal kabul edilen nesneler sosyolojik, antropolojik ve dini fetişizm olarak değerlendiriliyor. Cinsellikte fetişizm daha sonraları ortaya çıkan bir tanımlama.

Pek çok insanda belirli oranda bir fetişist uyarılmadan söz edilebilir. Bu da genellikle her iki eş için de hoşlanılan bir süreçse cinsel hayatı olduğu kadar ilişkiyi de güçlendiren bir etken olabiliyor. Bir nesne, durum veya bedenin bölümleri gibi öğelerin kullanılmasının ve fantezilerin sağlıklı bir cinsel hayat için önemi uzmanlar tarafından vurgulanmakta.

Fantazi mi? Fetiş mi?

Öte yandan cinsel uyarılma ve performans belirli bir nesne, durum ve genital bölgeler dışındaki bedenin bölümlerine odaklanılmadan gerçekleşemiyorsa işte bu noktada Fetişizm bir cinsel bozukluk haline geliyor. Uyarılmak için topuklu ayakkabı, dantelli iç çamaşırı, deri, kürk, saten kıyafetler görmeye, bu giysilere dokunmaya, koklamaya veya partnerinin ayak parmaklarına dokunmaya, onları okşamaya veya ağzına almaya ihtiyaç duyan ve bunlar olmadan uyarılmayan kişilerin patolojik bir sorun yaşadıkları söylenmektedir.

Çoğunlukla erkeklerde görülen ve nedeni tam bilinmeyen cinsel Fetişizm nadir olmakla birlikte kadınlarda da görülüyor. Karşı cins gibi giyinerek uyarılmak ve cinsel amaçla kullanılan vibratör gibi nesnelerden hoşlanmak Fetişizmin tanımı dışında kalıyor.

Yetersiz miyim?

Fetişizmin nedenleri tam olarak açıklanamasa da bu konuda farklı ekollerin farklı teorileri bulunuyor. Örneğin bazı teorisyenler erken çocukluk döneminde ortaya çıktığını söylerken öğrenme teorisyenleri çocukluk ve ergenlik döneminde mastürbasyon sırasında öğrenilen bir davranış olduğu yönünde görüş belirtiyor. Araştırmalar, fetişistlerin düşük sosyal beceri geliştirdiğini, yalnızlığı tercih ettiklerini ve yakınlık geliştirme konusunda yetersiz olduklarını gösteriyor. Davranışçı bakış açısına göre ise çocukken uygunsuz bir cinsel deneyimin kurbanı olmuş veya böyle bir şeye şahit olmuş kişilerde görülüyor. Kişinin erkekliği konusundaki yeterliliğinden şüphe etmesi, reddedilme ve küçük düşme korkusunu bastırma olarak da görülüyor.

Türkiye’de cinsellik birçok sosyal, kültürel ve dini nedenden dolayı hala açıkça konuşulması zor konulardan birisi olarak görülüyor. Internet erişiminin artmasıyla insanlar cinsel tercihlerini ve kimseyle paylaşamadıkları sırlarını sanal platformlarda ifade etmeye başladılar.

Fetişizm konusunda paylaşımların yer aldığı tartışma ve dayanışma gruplarının oluştuğu Türkçe siteler de mevcut. Fetişistlerin paylaşım, dayanışma ve kendileriyle ortak noktaları olan kişilerle iletişim içinde oldukları bu sitelerde zevklerini paylaştıkları kadar konuyla ilgili kaygılarını da paylaştıkları görülüyor. Özellikle gençlerin bu konudaki çelişkili düşünceleri sağlıklı cinsel gelişim konusunda eğitim eksikliğinin de bir göstergesi. Forumlarda paylaşılan konulardan bazıları da bunun açık kanıtı.

“Toplum ne yazık ki bu duruma hazır değil, o yüzden kimseye söyleyemiyoruz. Bu da benim moralimi bozuyor.”

“Dışarıda ister istemez gözüm arkadaşımın ayakkabılarına kayıyor. Ne kadar direnmeye çalışsam da bir şekilde bakıyorum. İş ortamında da aynı şeyleri yaşayacağımdan ve ileride zararı olabileceğinden endişeleniyorum. Öte yandan tüm bu endişelerimi bir kenara koyduğumda bu halimden memnun olduğumu görmüşsünüzdür. Yani tam arada kaldım diyebilirim. Yardım alsam acaba tam olarak kurtulabilir miyim? Sanki hiç kurtulamayacakmışım gibi geliyor…”

“Fetişist bir kişiye insanların nasıl baktıklarını merak ediyorum. Sanırım bu cevaba göre hareket edeceğim, yani dışarıda kötü gözle bakılmıyorsa bu ileride bana kötü sonuçlar doğurmaz ve ben de biraz frenlerim sadece. Yok diğer türlü bakılıyorsa o zaman bir an önce tedavi olacağım. Lütfen dürüst bir şekilde yorum yaparsanız, inanın bana çok faydanız olur. Özellikle kızlar bu durumdan bir rahatsızlık duyarlar mı?”

Fetişizminin kendisine sorun yarattığını fark edip bundan kurtulmak istediğini rahatça ifade eden ve bir uzmana başvuran Türkiye’deki kişi sayısı da ayrı bir araştırma konusu olabilir. Önemli olan durumu fark etmek ve çözüm istemek. Seksüel Fetişizmin tedavisinde önemli olan kişinin bu durumdan rahatsız olması ve bir uzman desteği almak için girişimde bulunması.

———————————————————————————————————————————————————————

I AM A FETISHIST AM I SICK?

Is it high-heeled shoes? Is it bare feet? Is it leather? Is it satin? Is it stockings? Is it lingerie?

Sex is one of the basic needs of the human being. Every healthy person, when he/she reaches physiological and psychological maturity, has sex. This is a natural process. Whilst exploring another’s body after having explored their own, people also improve their creativity and their perception of having fun after a while. In a sense, the learning process goes on in each experience. While experiencing what they enjoy, some people realize that a specific object, situation or some parts of the body other than the genital areas turn them on and help them enjoy sex more.

Fetishism, which is considered a sexual disorder, is a concept that came out in late 1800s. The etymology of the word goes back to the word “feitico” in Portuguese which meant “obsessive attraction”. In fact, Fetishism which has anthropological and ethnographical roots was defined as the supernatural powers attributed to objects. Objects that are accepted as holy before the polytheistic period and worshipped are sociologically, anthropologically and religiously considered as Fetishism Sexual Fetishism is a concept that came out much later.

A certain amount of fetishist sexual arousal can be mentioned in many people. If it is a process that both parties enjoy then this can be an aspect which strengthens the sexual life as well as the relationship itself The importance of the use of an object, a situation or parts of body and fantasies is emphasized by the experts.

Phantasy or fetish?

On the other hand, if sexual arousal and performance cannot be achieved without the presence of a particular object, situation or a non-genital part of the body then this is the point where fetishism becomes a sexual disorder. It is said that those who need to see high heeled shoes, lingerie, leather, fur, satin clothes, touch, smell these clothing items or touch, stroke or rub his partners toes, or put them in his mouth to achieve sexual arousal and cannot achieve one without the presence of them have a pathological problem.

Sexual Fetishism which is commonly seen in men and whose cause is not exactly known is also seen among women. Enjoying dressing up in opposite sex’s clothes and using devices for sexual arousal such as vibrators are out of the definition of Fetishism.

Am I Inadequate?

Although the reasons for Fetishism can not be defined precisely, various schools have various theories on this issue. For example; while some theorists say this begins during early childhood whereas learning theorists state the opinion that it is a behavior learned during childhood and adolescence and masturbation. Research show s that fetishists improve low social skills, prefer isolation and have insufficient capability to achieve intimacy. According to the behaviorist notion, it is seen in people who have been a victim of or witnessed an inappropriate sexual experience. It is usually regarded as the person’s doubts about his potency, masculinity, and trial to compensate his fears of being rejected and humiliated.

Due to many social, cultural and religious reasons, sex is considered a hard topic to talk openly about in Turkey. With the increase of access to the internet, people began to express their sexual preferences and secrets which they could not share with anyone in virtual platforms
There are websites in Turkish where forums and support groups exist. It is seen on these websites that fetishists not only share, support or communicate with people of common pleasures but also their concerns about the issue. Especially the conflicting thoughts of young people about this issue are also a reflection of an educational deficiency. Some of the issues shared in these forums are a clear proof to this.

“Unfortunately the society is not ready for this situation, that is why we cannot say it to anyone and this gets me down.”

“When I go outside, I inevitably catch an eye on my friend’s shoes. No matter how hard I try not to, I look at them. I’m worried that I will be do the same thing at work and this will be harmful in the future. On the other hand, you must have understood that I am quite happy with the way I am when I leave all these worries aside. I can say I am just caught in between. I wonder if I can get rid of it if I get help. It seems as if I will never be able to get rid of it.”

“I wonder how people regard a fetishist. I guess I’ll act upon this answer, I mean if it is not regarded as a bad thing outside, it will not cause bad results for me in the future and I will just control myself a little bit. If regarded oppositely, then I will receive treatment as soon as possible. Please it will be great help for me if you give me some honest replies. Would girls especially be disturbed with this situation?”

The number of people who realize that fetishism causes trouble and expresses that he wants to quit and consults an expert can be a topic of research. What matters in the treatment of Fetishism is to be aware of the situation and to make an attempt to receive professional support.

haber revizyon mayıs 2013 fetişizm 1 haber revizyon mayıs 2013 fetişizm 2 haber revizyon mayıs 2013 fetişizm 3 haber revizyon mayıs 2013 fetişizm 4 haber revizyon mayıs 2013 fetişizm 5 haber revizyon mayıs 2013 fetişizm 6

HABER REVİZYON DERGİSİ MAYIS 2013

Bir cevap yazın