HiçBir Şey Gizli Kalamaz

Gelişen teknoloji sayesinde bilgisayar ve mobil telefonlar hayatımızın içinde öyle bir yere sahip oldu ki neredeyse bağımlılık derecesinde kullanım alışkanlıklarına sahip olmaya başladık. Teknolojinin insanlığın işini kolaylaştıran özellikleri dışında, kötüye kullanıldığında hayatı olumsuz etkileyen birçok etkisi de bulunmakta.

Hemen hemen herkesin evinde bilgisayar bulunmakta ve özellikle çocuklar araştırma ödevlerinde internetten büyük destek almaktalar. Oyun veya başka amaçlarla kullanılmak istenildiğinde ebeveynlerin bilgisayara bakış açısı katı iken konu eğitim, okul, ödev olduğunda çocukların bilgisayar kullanım süreleri ve içerikleri ile ilgili esnek davranılabiliyor.

Çocukların internetin kötü içeriklerinden korunması ve denetlenmesi de yine ebeveynlerin elinde.

Öte yandan yetişkinler açısından durum pek de farklı değil. Çalışanların sürekli bilgisayar başında iş ürettiği işletmelerde, işveren açısından çalışanların iş süresini verimli geçirmeleri önemlidir.

Artık, çalışanlarının iş zamanındaki bilgisayar kullanım alışkanlıklarını gözlemlemek ve değerlendirmek isteyen yönetici veya işverenlerin kullanabilecekleri programlar da var.

Her ne kadar kişisel ilişkilerde hak ve özgürlük sınırlarının tanımlanmasında bireylerin koyduğu sınırlar belirleyici olsa da evli çiftler veya sevgililer de zaman zaman eşlerinin veya sevgililerinin bilgisayar etkinliklerini takip etmeyi tercih edebiliyor.

Bütün bunlar nasıl mı yapılıyor?

Teknoloji uzmanlarının geliştirmiş olduğu yazılımlar sayesinde bilgisayara yüklenen özel programlar aracılığı ile kullanıcının hangi sitelere girdiğini, site üyelik bilgileri (kullanıcı adı, şifre) ve yazışmaları takip etmek mümkün.

Bu tür programlar, bilgisayar açıldığında kullanıcının belirleyeceği zaman aralıklarında, klavye kaydedici özelliği sayesinde yazılan her şeyi, girilen tüm web sitelerini, bilgisayarın ana ekran görüntüsünü, bilgisayarda açılan veya kaydedilen bütün dosyaları, bilgisayara yüklenen veya silinen tüm dosyaları (virüs programı, casus yazılım kontrol programı, kullanıcının kendi bilgisi ile ulaşamayacağı) kaydederek çalışıyor.

Programa sadece belirlenen bir yöntem ve şifre ile ulaşılabiliyor.

Yukarıda bahsedilenler, bilgisayarın nerede ve ne şekilde kullanıldığının önemine dikkat çekiyor. Görünen o ki, hiçbir şey gizli kalmıyor.

haberrevizyon aralık 2012 teknoloji ats

HABER REVİZYON DERGİSİ ARALIK 2012

 

Bir cevap yazın