Hüseyin Avni Mutlu – Ayların Sultanı Ramazan

İslam âlemi olarak arınma, temizlenme ve yenilenme bilincimizin tazelendiği 11 ayın sultanı Ramazan’a kavuşmuş bulunuyoruz. Rahmet ve bereketin inananlara sunulduğu Ramazan ayı, bir rahmet pınarı ve şifa kaynağıdır. Gecesi ve gündüzüyle bu zaman dilimi, Müslümanlar için nefis muhasebesi, farzlara özen gösterme, nafilelere ağırlık verme, suçtan ve günahtan arınma günleridir.

Ramazan ayı, bir yıl boyunca kaybolan yüksek değerlerin yeniden kazanıldığı, iç âlemimizin zenginleştiği, gönül dünyamızın aydınlandığı eşsiz bir zaman dilimidir.

Ramazan’da kazanılan yüksek değerler bütün davranışlarımızı ahlakî kılar.

Ramazan, İslam adaletini, İslam ahlakını, İslam’ın hoşgörü anlayışını bütün insanlığa gösteren bir rahmet, bağışlanma ve paylaşma ayıdır.

İslam’ın bu aya mahsus olmazsa olmaz şartlarından biri de oruç ibadetidir. Oruç, açlığın ne demek olduğunu insana hissettiren, fakir ve yoksulların yardımına koşmamızı sağlayan irade, merhamet ve özgürlük eğitimidir.

Ramazan’ın bir başka önemli özelliği de bencilleşen, bireyselleşen, yalnızlaşan insanı şefkat ve rahmetle bağrına basıp toplum hayatına katmaktır. Ramazan ayı asil insanımızın yalnız kendi dünyalarında, kendi evlerinde, kendi sofralarında yaşadıkları bir zevk olarak kalmaz.

Sevginin çoğaldığı, umutların arttığı, paylaşma ve hoşgörünün en güzel örneklerinin sergilendiği bu özel ayın ülkemize ve dünyaya, barış ve huzur getirmesini diliyorum.

Hepimiz ortak bir geçmişi ve medeniyeti aynı geleceği paylaşıyoruz. Yurttaşlarımız arasında ayrılıklar oluşturmaya, huzur ve mutluluğumuzu bozmaya çalışanlara asla fırsat tanımayalım. Tahriklere kapılmayalım.

Birbirimize destek olmaktan, dayanışmadan, paylaşmadan vazgeçmeyelim. Şundan herkes emin olmalıdır ki bu ülke hepimizindir. Herkes bu ülkenin eşit haklara sahip asil vatandaşlarıdır.

Farklılıklarımız ve çeşitliliklerimiz en önemli zenginliğimiz bizleri ayrıştıran değil aksine birleştiren unsurlarımızdır. Bu topraklarda birbirimizi severek hoşgörü ve diyalog kültürünü egemen kılarak ön yargıları aşarak duygu ve değerlerimize saygı göstererek barış içinde yaşayacağız.

Sorunlarımızı öz güven ile aşacak, parlak yarınları hep birlikte kucaklayacağız.

Ramazan’ın bizleri ortak duygularda buluşturmasını, birlik ve beraberliğimizi güçlendirmesini kardeşliğimizi pekiştirmesini temenni ediyorum.

Ramazan ayının yüce milletimize, İslâm âlemine ve bütün insanlık âlemine hayırlar ve bereketler, huzur ve barış getirmesini Cenâb-ı Hak’tan niyaz ediyor, değerli hemşerilerimin Ramazan Bayramını tebrik ediyorum.
06

07

HABER REVİZYON DERGİSİ AĞUSTOS 2013

Bir cevap yazın