Hüseyin Avni Mutlu – İstanbul Tarihimizin Çeyiz Sandığıdır

Sevgili İstanbullular, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi üç büyük imparatorluğa başkentlik yapan İstanbul, iki kıtayı birleştiren Türkiye’nin en kalabalık, ekonomik ve kültürel açıdan en önemli şehri.

Türkiye’nin gayri safi milli hasılasının yüzde yirmisine sahip İstanbul, ekonomik büyüklükte de Avrupa’nın önemli şehirlerinden biri. Bilgi ve teknolojik etkinlik seviyesinde dünyanın otuz dördüncü şehri olan İstanbul yaşam kalitesi bakımından Avrupa’nın on birinci şehri. 2023 yılında İstanbul’un, Londra ve Moskova’nın ardından Avrupa’nın en önemli üçüncü şehri olacağı tahmin ediliyor.

Bu mega şehri zirveye çıkaracak dev projeler de bir bir hayata geçiriliyor. Marmaray, Ankara-İstanbul Hızlı Treni, 3. Köprü, 3. Havalimanı ve İzmir-İstanbul Otoyolu…

İstanbul’u dünyanın zirvesine çıkaracak bu projelerin yatırım değeri 32 milyar dolar.

Marmaray, 29 Ekim 2013’te tamamlanıyor.

Bu projelerden en önemlisi İstanbul’un iki yakasını bir araya getirecek Marmaray, 29 Ekim 2013’te tamamlanıyor. 76.3 km uzunluğundaki sistemin devreye girmesi ile raylı ulaşımın toplu ulaşımdaki payı İstanbul’da yüzde 7’den yüzde 28’e çıkacak. İstanbul’da yaşayan ve özellikle iki yaka arasında sürekli seyahat eden vatandaşlarımız bu proje ile İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna rahatlıkla ve kısa sürede seyahat etme imkanı bulacaklar.

İstanbul, aynı zamanda finans sektörünün de kalbi olacak.

Ataşehir’de kurulmaya başlanan merkez, hizmet sektöründe önemli bir istihdam kaynağı olacak. Projenin tamamlanmasıyla birlikte İstanbul, New York, Londra ve Frankfurt gibi Kafkaslar, Balkanlar ve Ortadoğu’yu içine alan geniş bir coğrafyanın lideri, dünyanın önemli finans merkezlerinden biri olacak.

Bio İstanbul…

Başakşehir’de kurulacak merkezde, yaklaşık 20 bin kişi çalışacak. Türkiye ve bölgenin ilk tam teşekküllü çocuk araştırma hastanesini de içerecek olan Bio İstanbul, ayrıca pediatrik teknolojilere odaklı araştırmaları yürütecek kar gütmeyen biyomedikal araştırma merkezi, Türkiye’nin ilk temiz teknoloji üniversitesi, ticari Ar-Ge merkezleri ve kuluçka merkezine de ev sahipliği yapacak.

Türkiye’ye dönmek isteyen, vatan özlemi çeken pek çok değerli doktorumuz, profesörümüz, araştırmalarını artık Türkiye’deki bu merkezde yapacak. Bio İstanbul’da ayrıca 10 bin nüfuslu bir yerleşim yeri olacak. Bu proje, Türkiye’nin sağlık konusunda marka değerini artıracak. Burası, İstanbul’un diğer sağlık departmanlarıyla da entegre olmak suretiyle dünya çapında bir merkez olacak. Daha şimdiden birçok araştırma ve ilaç firması buradan yer almak için müracaat etmiş durumda.

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı bu yıl hizmete giriyor. 3. Köprünün ise 2,5 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor. İzmir ile İstanbul arasını 3.5 saate indirecek İstanbul-İzmir Otoyolu ise hızla devam ediyor.

2020’deki olimpiyatlara ev sahipliği

Eşsiz tarihi birikimi ve muhteşem doğal güzellikleriyle dünyada ön plana çıkan İstanbul, son yıllarda pek çok uluslararası organizasyona da başarıyla imza atarak “2010 Avrupa Kültür Başkenti”, “2012 Avrupa Spor Başkenti “ seçildi. Modern yatırımlarla her alanda altyapısını yenileyen İstanbul, Şampiyonlar Ligi Final Maçı, Formula 1, Moto GP ve iki kıtayı birleştiren tek maraton olan Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu gibi başarılı organizasyonlarla dünyaca takdir edildi. Dünya çapında birçok spor, kültür organizasyonu ve kongrenin düzenlendiği İstanbul’da UEFA Kupası Finali, Dünya Basketbol Şampiyonası ve Dünya Salon Atletizm Şampiyonası gerçekleştirildi. İstanbul için en büyük hedef ise, 2020’deki olimpiyatlara ev sahipliği yapmak…

Dünyanın önemli metropolleriyle yarışa giren İstanbul, son birkaç yılda kongre turizminde dünyada 49. sıradan 7. sıraya yükseldi. Hedef, önümüzdeki süreçte ilk 3’te yer almak…

Külliyeleri ve camileri, kütüphaneleri, müzeleri, sinagog ve kiliseleri, tarihi çarşı ve çeşmeleri, hamamları, köprüleriyle buram buram tarih ve kültür kokan İstanbul’da, dünyanın en önemli kültür, sanat ve tarih merkezi olma hedefi de çok uzak görünmüyor.

Güvenli şehir

İstanbul aynı zamanda, yoğun nüfusuna ve pek çok ülkeden gelen kalabalık ziyaretçi sayısına rağmen, dünyanın en güvenli şehirleri arasında yer alıyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘’İstanbul tarihimizin çeyiz sandığıdır.’’ Bu çeyiz sandığı bizim için çok gurur duyulacak nesnelerle, fikirlerle, ruhlarla dolu… Biz bu çeyiz sandığını bütün dünya ile paylaşmak ve buradan milletimiz için, ülkemiz için bir gurur kaynağı oluşturmak istiyoruz.

haberrevizyon haziran 2013 hüseyin avni mutlu 1 haberrevizyon haziran 2013 hüseyin avni mutlu 2 haberrevizyon haziran 2013 hüseyin avni mutlu 3

HABER REVİZYON DERGİSİ HAZİRAN 2013

 

Bir cevap yazın