Hybrid Otomobil Teknolojisi

Günümüzde yakıt fiyatlarındaki yükseklik ve gelen zamlar, tüketicileri ister benzinli, isterse dizel olsun mutlaka yakıt tüketimi konularında dikkatli tercihler yapmaya itiyor. Yakıt tasarrufu için artık daha küçük motorlu araçlar tercih etmeye başlanırken otomobil teknolojileri de günden güne gelişmekte.

 

Araçlar fazla yakıt tüketimleriyle beraber çıkardıkları egzoz gazları ile de çevreye zarar vermektedir. Öyle bir motor yaratılmalıydı ki hem az yakıt harcamalı hem de çevreci olmalıydı. Bu mantıkla otomobil firmaları ‘Hybrid’ denilen bir teknoloji ürettiler. Hybrid kelimesi Türkçe’de “melez, kırma, karışık” gibi anlamlara gelmektedir.

Elektrik motorunun çalışması için gerekli enerji benzin motoru çalıştırıldığı zamanlarda veya frenleme sırasında akülere şarj edilmektedir. Dolayısıyla bu araçların elektriğe bağlanarak şarj edilmesi gibi bir gereksinim yoktur. Hibrid, otomobil elektrik ve benzin motorunun bir arada olduğu sisteme denir.

Hibrid arabaların yaklaşık 10 yıl içerisinde, benzin motorlu arabaların yerini alacağı düşünülmektedir. 1997 yılında seri üretime başlanan birinci nesil hibridlerde bulunan elektrik motoru, benzinli motorun devrinin düştüğü noktada devreye girerek yakıt tüketimini azaltıyor. Sistem sayesinde, özellikle sıkışık trafikte tüketilen yakıt ve egzoz gazları sıfırlanıyor. Daha sonra geliştirilen hibrid teknolojilerinde ise güçlendirilen akım sayesinde, elektrik motorunun daha yüksek devirlerde de devreye girerek yakıt tüketimini yüzde 30’lara varan oranda aşağıya çekmesi sağlandı. Şu an piyasalarda benzinli hibrid otomobiller bir hayli artmış durumda.

Hibrid otomobillerin çalışma prensibi, otomobil benzinli motoru sadece arabanın kalkışında ve yüksek hızda kullanıyor olmak. Yani 0-1 2km/s ve 80 km/s üstü hızlarda araba benzinli motoru kullanırken 12 ile 80 km/s’lik dilimde ise elektrikli motoru kullanıyor.

HİBRİD ARAÇLARIN AVANTAJLARI

Hibrid araçlar yakıt verimliliği, düşük kullanım maliyeti ve performansı birleştirir.

Hibrid bir araçta, elektrik motoru kalkış ve hızlanmalarda yakıt tüketimini azaltmak üzere benzinli motora destek olur.

Aynı boyutta normal bir araçla karşılaştırıldığında, hibrid aracın kullanım maliyeti daha ucuzdur.

Elektrikli motorlar güçlü, heyecan verici kalkışlar için maksimum tork ve hızlanma için ilave güç sağlarlar.

Düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları sayesinde, yakıt verimliliği ve sürüş performansını çevreci performansla birleştirir.

haberrevizyon ekim 2012 hybrid 1 haberrevizyon ekim 2012 hybrid 2

HABER REVİZYON DERGİSİ EKİM 2012

 

Bir cevap yazın