İSPARK’la Akıllı Bisiklet Dönemi Başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ciddi çevre sorunlarına yol açan ‘trafik’ konusunda özenli çalışmalar yürütürken, sosyal sorumluluk kapsamında hayata geçirdiği projelerle gelecek nesillerin sağlıklı bir çevrede hayata merhaba demesine katkı sağlamayı hedefliyor. İSPARK vasıtasıyla Akıllı Bisiklet uygulamasını hizmete sunuyor.

 

Sağlıklı bir yaşam için bisiklet kullanın…

İSPARK isbike istasyonlarında akıllı bisiklet kiralama sistemini hizmete açtı.

Vatandaşlar bu istasyonlardan bisiklet kiralayabiliyorlar. Proje, ilk olarak pilot bölge seçilen Kadıköy-Kartal sahil şeridindeki 10 istasyonda, 100 bisiklet ile İstanbullulara hizmet vermeye başladı.

Vatandaşlar, 1 saat 2tl, 2 saati 3 TL ücret ödeyerek bisiklet kiralayabilecekler. Sistemin günlük fiyatı ise 25 TL.

Şehir içi ulaşımda alternatif bir araç olan bisikletin daha yaygın kullanılabilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile koordineli çalışmalar yürüttüklerini belirten İSPARK Genel Müdürü Mehmet Çevik “Bisiklet yolları üzerinde kurduğumuz Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi ile bisiklet severlere güzel bir hizmet daha sunuyoruz. Kent genelinde uygun noktalarda bisiklet ünitelerini yaygınlaştıracağız” dedi.

Sistem nasıl işleyecek?

Sistem, kredi kartı ve abonelik olmak üzere 2 farklı şekilde hizmet veriyor. Akıllı bisiklet sistemini kredi kartı ile kullanmak isteyen bisiklet severlerin kiralama terminalinden ‘bisiklet kirala’ butonunu tıklayarak, öncelikle sisteme üye olmaları gerekiyor. Kısa süreli bu işlemin ardından kredi kartı ile terminal üzerindeki adımlar bir biri ardına tamamlandıktan sonra sistemin verdiği 8 haneli şifre kullanılarak bisiklet kiralanabiliyor.

RF ID ve GPS teknoloji sayesinde veritabanı ile irtibat kurarak aktif hale gelen sistemde bisikletin tüm hareketleri izlenecek. Ayrıca sistem, alınan bisikletin herhangi bir “ Akıllı Bisiklet İstasyonuna “ teslim edebilme imkanı sunuyor.

haberrevizyon şubat 2013 ispark

HABER REVİZYON DERGİSİ ŞUBAT 2013

 

 

Bir cevap yazın