Kredi Kartı Borçları ve Modern Tefecilik

Kredi kartı borçlarını bankalara ödemekte zorlanan ve kredi kartı borcu yüzünden zor duruma düşen kişi sayısı her geçen gün artıyor. Bu ödemeleri yapmakta zorlananların yaşadığı ve yönetmek zorunda olduğu birkaç kriz var aslında. Bir yandan rutin gider ve ödemelerini karşılamak diğer yandan da biriken borçlarını temizlemenin yolarını bulmak zorundalar. Zamanında ödeme yapmadıkları her ay için eklenen faizlerle birlikte tabii.

 

Merkez Bankası’nın açıkladığı rakamlara göre temmuz ayında kredi ve kredi kartını borç ödeyemeyenlerin sayısı Haziran ayına göre yüzde 19.2 oranında artmış ve sonuçta 145 bin 768 kişi kredi kartı borcunu ödeyemez halde.

Pek çok banka, hukuk birimlerini devreye sokmadan önce borçlu olan müşterilerinin kredi kartı kullanımlarını durdurup, borçlarını taksitlendirerek ödeme seçeneğini sunuyor ancak nakit ihtiyacı devam ettiği için bu durumdaki pek çok kişi için durum zaten içinden çıkılmaz bir hale gelmiş oluyor. Bu nedenle de çözümü alternatif yollar aramakta buluyorlar.

Son zamanlarda ortaya çıkan alternatif çözümler ise vatandaşlara ‘denize düşen yılana sarılır’ dedirtecek cinsten.
Finansal hizmet vermek için hiçbir altyapısı ve yasal yetkisi olmadığı halde bazı şirketler veya işletmeler, vatandaşların nakit ihtiyaçlarını komisyon karşılığı gideriyor. Taksit sayısı ile doğru orantıda artan komisyon karşılığında kişiler bankaya olan borçlarını kapatıyor ve bu şirket veya kişilere ödeme yapmaya başlıyorlar.
Öte yandan tüm yasal denetlemelere rağmen, bazı işletmelerde, yine bu işletme sahiplerince müşterinin borcu nakit olarak kapatılıyor, ardından aynı işletmenin pos makinesinden, sanki o işletmeden bir ürün veya hizmet alınmışçasına taksitli bir ödeme planı çıkarılıyor. Alınan borcun miktarına ve vadesine göre de komisyon üzerinden pazarlık yapılabiliyor.

Öyle ki, bu kişi ve şirketler artık internet veya cep telefonundan kısa mesaj aracılığıyla borçlu kişilere ulaşıyor ve istenilirse kapıya özel kurye bile gönderiyor.

Zor durumda kalan vatandaşlar, kredi kartı limitlerinin borca eklenen komisyon giderini de karşılamaması durumunda, limitin üzerindeki farkı elden ödeyerek, geriye kalan borcu yine aynı kredi kartına taksitlendirebiliyor.

haberrevizyon aralık 2012 kredi kartı 1 haberrevizyon aralık 2012 kredi kartı 2

 HABER REVİZYON DERGİSİ ARALIK 2012

 

 

Bir cevap yazın