LİONS: “Görevimiz İnsanlığa Hizmet” Özel Röportaj

Haber Revizyon olarak; insanlık için karşılıksız hizmetler vermek üzere faaliyetlerini sürdüren, ULUSLARARASI LIONS DERNEKLERİ 118-Y İSTANBUL ANADOLU YAKASI YÖNETİM ÇEVRESİ FEDERASYONU Genel Yönetmeni Ercüment YÜCELER ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Haber Revizyon: Öncelikle merak edenler ve bilgisi olmayanlar için soralım. Lions Nedir?

Ln. Ercüment YÜCELER: Lions toplumun gelişmesine katkıda bulunmak ve sosyal yaşama destek vermek amacını taşıyan, karşılıksız hizmet etmeyi bir yaşam ve davranış biçimi olarak benimseyen insanların duygu ve düşünce çizgisidir. Genel anlamda uluslararası iş birliği ve toplumun katılımı ile gönüllü hizmetler vererek, insanlığın ihtiyaçları için tüm insanlar arasında bir anlayış ruhu yaratma ve geliştirme amacıyla çalışmalar yapıyoruz. Türkiye özelinde belirtmek gerekirse Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda, laik ve katılımcı demokrasinin geliştirilmesi yönünde faaliyet gösteriyor, karşılıksız gönüllü hizmetler sunarak insani değerleri yüceltmeyi, ulusal ve uluslararası sevgi ve anlayış ruhu yaratarak ülkemizin çağdaş dünya içindeki yerini almasını sağlamayı misyon edinmiş bulunuyoruz.

Haber Revizyon: Lions kelimesi ne anlama geliyor?

Ln. Ercüment YÜCELER: LIONS İngilizce Liberty (Özgürlük), Intelligence (Anlayış), Our Nation’s Safety (Ulusumuzun Güvenliği) sözcüklerinin baş harflerinden oluşuyor. Lions kelimesi bu şekilde Özgürlük, Anlayış ve Ulusun Güvenliği gibi hür ve demokratik bir dünya için olmazsa olmaz kavramların hayata geçirilmesini sembolize ediyor.

Haber Revizyon: Lions’un tarihçesinden kısaca bahsedebilir misiniz?

Ln. Ercüment YÜCELER: Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği, 1917 yılında Chicago’da kuruldu. Avrupa’daki ilk Lions Kulübü, 1948 yılında İsveç’te hayata geçti. Türkiye’deki ilk Lions Kulübü ise 1963 yılında, İstanbul’da Ord. Prof. Dr. Fahrettin Kerim GÖKAY tarafından kuruldu.
Haber Revizyon: Dünyada ve ülkemizde kaç Lions Kulübü bulunuyor. Üye sayısı hakkında bizi bilgilendirebilir misiniz?

Ln. Ercüment YÜCELER: Dünyada 200 farklı ülkede Lions Kulüpleri var. Dünya genelinde varlığını sürdüren 45 bin Lions Kulübü’nün toplam 1 milyon 350 bin üyesi bulunuyor. Türkiye’de ise şu anda 341 Lions Kulübü faaliyetini sürdürüyor. Bu Lions Kulüplerinin toplam üye sayısı ise 7 bin 500 civarında…

Haber Revizyon: Bir Lions Kulübü’ne nasıl üye olunuyor?

Ln. Ercüment YÜCELER: Lion Kulübü’ne üye olabilmek için, bir yıl üyeliğini doldurmuş ve üyelik gereklerini yerine getirmiş bir Lion tarafından önerilmiş olmanız gerekiyor. Kulüp, adayı araştırıyor. Araştırma sonucu olumlu olursa, Kulüp Yönetim Kurulu’nun onayı ve daveti ile kişi aday üye oluyor. En az üç ay kulüp çalışmalarına ve toplantılarına aday olarak katıldıktan, gerekli eğitimleri de aldıktan sonra giriş töreni ile üyeliğe kabul ediliyor. T.C. Dernekler Yasası’nın gereklerine uygun, 18 yaşını bitirmiş her Lion, üye olabiliyor.

Haber Revizyon: Üyelik Şartlarınız var mı? Varsa nelerdir?

Ln. Ercüment YÜCELER: Üye adaylarımızda aradığımız ilk şart, Atatürk ilke ve devrimlerine, laik ve demokratik cumhuriyete bağlı olmaktır. Diğer şartlar ise aile yaşamında, mesleğinde ve çevresinde iyi tanınmak, sorumluluk sahibi olmak, çıkar gözetmeksizin birikimini toplumun yararına sunmayı kabul etmektir.

Haber Revizyon: Bir Lions Kulübü’ne üye olmak kişiye neler kazandırıyor?

Ln. Ercüment YÜCELER: Lions Kulübü üyeleri ve yöneticileri bağlı oldukları kulüpten hiçbir şekilde maddi gelir elde etmezler. Tamamen gönüllü olarak toplum için çalışırlar. Bununla birlikte maddi olmasa bile manevi olarak çok önemli kazançları olur. Uluslararası bir sivil toplum kuruluşunun üyesi olarak dünya insanları ile tanışma ve kaynaşma fırsatı elde ederler. Duyarlı bir vatandaş olarak sorumluluklarını eyleme dönüştürme, tek başına başaramayacağı sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirme fırsatı yakalarlar. Birikimlerini paylaşmanın verdiği mutluluğu yaşarlar. Kendilerini yetiştirme, planlama, organizasyon, iletişim, liderlik ve yöneticilik niteliklerini geliştirme olanağına sahip olurlar. Yeni dostlar, arkadaşlar edinirken, gönüllü hizmet etmenin huzurunu, vatanımıza, insanımıza ve insanlığa hizmet etmenin gururunu paylaşırlar.

Haber Revizyon: Gençler de Lions Kulüplerine üye olabilir mi?

Ln. Ercüment YÜCELER: 18 yaşını doldurmuş olan herkes Lions Kulüplerine üye olabilir. Öte yandan gençlerin kendi aralarında, daha çok kendi eğitimlerine yönelik olarak kurulmuş Leo Kulüplerimiz vardır. Gençler tercihlerini kullanıp ister Leo ister Lions olabilirler. Leo bir gençlik programıdır. Leo üyeliği, gerçek Lions üyeliği değildir.

Haber Revizyon: Leo Kulüpleri hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz?

Ln. Ercüment YÜCELER: Leo programı, Lions Kulübü’nün gençlik programıdır. 18-29 yaşları arasındaki gençlerin, T.C. Dernekler Yasası’na göre kurmuş oldukları derneklerdir. Leo programımız gençler için bulunmaz fırsatlar içeriyor. Gençlerimiz bu sayede liderlik özelliklerini geliştiriyor, yöneticilik ve insani ilişkilerde deneyim elde ediyor, yeni dostlar ve arkadaşlar ediniyor, maddi beklenti içinde olmadan muhtaç insanlara hizmet ediyor, sevgi ve ilgi göstermek gibi manevi değerler kazanıyor.

————————————————————————————————————————————————

OUR DUTY IS TO SERVE HUMANITY…

As Haber Revizyon, we have interviewed Lions Club International District 118-Y Governor Ercüment Yüceler who continues his activities to bring services to humanity with no expectations in return.

Haber Revizyon: First of all, let’s ask for those who do not know and want to learn more about it. What is Lions?

Ln. Ercüment YÜCELER: Lions is the reflection of the emotions and the thoughts of people who aim to contribute to the development of the society, support social life and adopt voluntary service as a way of life and behavior.

In general, we provide services aiming to create and edify a spirit of tolerance among all people for the requirements of humanity by doing voluntary work via international cooperation and the participation of the community.

If Turkey in particular is considered, we operate to improve secular and participatory democracy in accordance with the principles and reforms of Atatürk and we have adopted the mission to elevate human values by providing voluntary community services and to ensure that our country takes its place in the modern world by creating a spirit of national and international love and understanding.

Haber Revizyon: What does the word Lions mean?

Ln. Ercüment YÜCELER: The name LIONS stands for: LIBERTY, INTELLIGENCE, OUR NATION’S SAFETY. In this way, the word Lions symbolizes embodying sine qua non concepts such as Freedom, Understanding and the Security of the Nation for a free and democratic world.

Haber Revizyon: Could you briefly tell us about the history of Lions?

Ln. Ercüment YÜCELER: Lions Clubs International Foundation was founded in 1917 in Chicago. The first Lions Club in Europe started serving in 1948 in Sweden. The first Lions Club in Turkey was founded by Ord. Prof. Dr. Fahrettin Kerim GÖKAY in 1963 in Istanbul.

Haber Revizyon: How many Lions Clubs are there in the world and in our country? Could you please inform us about the number of members?

Ln. Ercüment YÜCELER: There are Lions Clubs in 200 different countries in the world. The 45 thousand Lions Clubs serving all around the world have 1.350.000 members in total. In Turkey, there are 341 Lions Clubs operating. The total number of the members to these Lions Clubs is around 7500.

Haber Revizyon: How can someone become the member of a Lions Club?

Ln. Ercüment YÜCELER: In order to become a member of the Lion Club, you must be recommended by another Lion who has completed a year as a member and fulfilled the requirements of membership. The Club makes an inquiry about the candidate. If the inquiry results positively, then the person becomes a candidate member with the approval and the invitation of the Club’s Board of Directors. He is granted membership with the admission ceremony after taking part in the club activities and meetings at least for three months as a candidate and getting the necessary trainings. In accordance with the requirements of the Foundations Law of the Turkish Republic, any Lion over 18 can become a member.

Haber Revizyon: Do you have any membership requirements? If so, what are they?

Ln. Ercüment YÜCELER: The first requirement we seek in our candidate members is being loyal to the principals and reforms of Atatürk and the secular and democratic republic. Other requirements are; having a good reputation in family life, occupation and social environment, being responsible and accepting to serve his knowledge with no regard to having any benefits.

Haber Revizyon: What benefits does being a member of a Lions Club bring to a person?

Ln. Ercüment YÜCELER: Members and the administrators of the Lions Club gain no financial income. They all serve for the society voluntarily. In addition, even if it is not anything financial, they achieve very important emotional benefits. As a member of an international non-governmental organization, they receive the opportunity to meet and become close friends with the people of the world. They get the opportunity to turn their responsibilities as sensible citizens into action and make social responsibility projects, which they cannot succeed alone, real. They enjoy the happiness that sharing their knowledge brings. They get the opportunity to improve their qualifications for planning, leadership and management. While making new friends and acquaintances, they share the peace and the pride for serving our country, our people and humanity voluntarily.

Haber Revizyon: Can young people also become members to the Lions Clubs?

Ln. Ercüment YÜCELER: Anyone over 18 can become a member to the Lions Clubs. On the other hand, there are Leo Clubs established for their own education. Young people can either become a Leo or a Lions according to their own preference. Leo is a youth program and it is not the real Lions membership.

Haber Revizyon: Could you please also give us some more information about the Leo Clubs?

Ln. Ercüment YÜCELER: The Leo Program is the youth program of the Lions Club. They are the organizations that young people between the ages 18-29 have founded under the T.R. Foundations Law. Our Leo program involves golden opportunities for young people. Our youngsters improve their leadership skills, have experience in management and human relations, make new friends and acquaintances, help the needy people voluntarily and learn moral values such as showing love and sympathy.

Haber Revizyon 2013 ocak lions 1

Haber Revizyon 2013 ocak lions 2 Haber Revizyon 2013 ocak lions 3 Haber Revizyon 2013 ocak lions 4 Haber Revizyon 2013 ocak lions 5

HABER REVİZYON DERGİSİ OCAK 2013

 

 

Bir cevap yazın