Lokman Ayva – Siyasetteki Akademi

Yaşlı, çocuk, genç, orta yaşlı, toplam nüfusu 5 bin olan bir ilçe merkezi. 5-9 hafta süreyle 15 milyonluk, 5 milyonluk şehirdekilerle aynı konuları konuşuyor. Dinamizmi düşünebiliyor musunuz? Şehirdeki algı değişikliğinin kişilere kazandıracakları, sosyolojideki dikey hareketlilik, siyasetteki yansımaları… İşte bunlar ve bunlar gibi çok sonuç siyasetteki akademi sayesinde olmaya aday. Pekiyi nasıl olacak?

Siyasetle ilgileniyorsunuz ve size siyasette başarılı olmak için 3 anahtar teklif ettiler. Almaz mısınız?

Ben olsam havada kaparım. Sadece siyasette değil, eşinizle, çocuklarınızla, iş arkadaşlarınızla, hatta işinizle ilişkilerinizde başarılı bir şekilde kullanabileceğiniz başka anahtarlar verdiler. Pakette sadece bunlar mı? Bu anahtarları alanlara ayrıca makro seviyede, genel bir tarih perspektifi. Daha? Sizin sürekli olarak yüz yüze geldiğiniz, doğumunuzdan ölümünüze kadar her aşamada bazen küfrettiğiniz, bazen “baba” diye eline ayağına sarıldığınız “devlet aygıtı” hakkında bilgi. Yetti mi? Hayır. Siyasete de girecek olabilirsiniz. Yerel yönetimler, seçim sistemleri… Bu ve bunun gibi pek çok eğitim bu pakette yer alıyor.

Hiç eğitim semineri organize ettiniz mi bilemiyorum. Ben ettim. Hiç de kolay bir şey değildir. İlgi çekecek, katılımcıları salonda tutacak ve faydalı bilgi verecek hoca bulmak zor bir iştir. Salona katılımcı bulmak ayrı bir zorluk… Organize edenin hissettiklerini hissedip aynı derecede o eğitime ehemmiyet veren katılımcı o kadar çok olmaz. Özellikle eğitimciler işi basitleştirerek anlattıkları için katılımcıların çoğu kendisinin de onu zaten bildiğini düşünürler. Ancak seminer sonunda herkes mutlu olur, “bir daha olsa da gitsek” derler ama yine de ikinci organizasyonda gelmekte zorlanırlar. 3. 4. organizasyonda alışırlar.

Açıkça ifade etmek isterim ki bu işin maddi boyutları da hiç az değildir. Başarılı eğitimciler büyük şehirlerin dışına çıkamazlar. Zira kendilerini geliştirmek için çok para harcarlar. Eğitimi de yüksek fiyata vermek zorundadırlar ve onların eğitimlerini almak isteyen gruplar da büyük şehirlerde vardır zaten. Öyle 5000 kişilik yerleşim yerlerine hayatta sıra gelmez. Zaten işleri yoğundur ve küçük yerleşim yerlerinin ulaşım, kalma, yeme-içme mekan sıkıntılarıyla uğraşmakla çok zaman kaybederler ve yıpranırlar. Hepimizin bildiği ifadeyle astarı yüzünden pahalıya gelir.

Eee! Ne olacak o zaman?

Cevap açık. Büyük bir ‘network’ün parçası olarak bunlar aşılabiliyor. Türkiye’nin her yerinde örgütlenmiş bir parti, partili partisiz ayırt etmeksizin herkese bu eğitimi verebiliyor. Hocalarla da genel bir anlaşma yapıldığı için büyük küçük demeden her yere hoca gönderilebiliyor. Bu, benim dünyamda, büyük bir örgütlenmeyi böyle hayra kullanmak anlamına geliyor. Bu şekilde bir uygulama olmasaydı bu hizmeti kim verecekti? Böyle halka açık bir organizasyonu kim yapar? Belediyeler yapsaydı, münferit olacaktı ve kaça mal edeceklerdi? Bu uygulamanın kıymeti bilinirse muazzam sonuçları olacak.

Şahsım da zaman zaman bu faaliyetlere katılıyorum. Deneyim paylaşımı kabilinden “Siyasette KÖK Teorisi” diye bir konu anlatıyorum. Merak edebilirsiniz diye kabaca bu teori hakkında bilgi vereyim: Bireyin siyasi hayatını 3 faktörün belirlediği kabul ediliyor. Bunlar küreyle, öbürleriyle ve kendisiyle etkileşim. “O halde bu 3 faktörü nasıl lehimize çevirebiliriz?” meselesini konuşuyoruz. Bu üç faktörü düşünüp konuşabilen insan, içinde yaşadığı insan dışı sistem veya nesnelere, beraber yaşadığı insanlara, özellikle de kendisine makro seviyede bakabiliyor, bilincini yukarı çekip gözlem yapabiliyor.

İmkansızlıkların imkanlarını konuşuyoruz. Eğer bir mana çıkıyorsa, o işin hayırlı olduğunu konuşuyoruz. Ayrıca etkili iletişim, sunum, hafıza gibi teknikleri de öğreniyor. Ciddi bir bilinç donanımı… Bunları hakkıyla öğrenmiş bir insan cep herkülü gibidir. Belki parasızdır, belki bedeni yetersizdir, belki çevresi yoktur ama bu bilinçle başta kendi olmak üzere pek çok durumu değiştirecek güce sahiptir. Aslında katılanların kendileri veya çocukları bakımından birer Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül ortaya çıkartacak bir program. Siyasetteki akademi böyle bir dinamizme yol açıyor. Ayrıca eğitime katılanların, gelenlerle tanışma noktasında bir de ‘network’ü oluyor. Bu da işin kaymağı.

haber revizyon mayıs 2013 lokman ayva 1

haber revizyon mayıs 2013 lokman ayva 2

HABER REVİZYON DERGİSİ MAYIS 2013

 

Bir cevap yazın