Merkez Bankasının Doğru Kararı

Merkez Bankasının ekonomideki kredi hacmini genişleterek ve kredi maliyetleri düşürerek, reel sektörü ve ihracatı daha fazla desteklemesi gerektiğini ve bu amaçla da faiz koridorunun üst bandının hızla aşağıya çekilmesi beklentisini birçok platformda dile getirdik.

 

Merkez Bankasının yaptığı açıklama ile birlikte faiz koridorunun üst bandını yüzde 11,5’ten yüzde 10’a çekmesini çok olumlu karşıladık. Yapılan bu indirim ile birlikte kredi maliyetlerinin aşağı inecektir.

İhracatçılar olarak, finansal istikrarın Türkiye’nin geleceği açısından önemli olduğunu 2 yıldan beri sık sık vurguluyoruz ve bu konuda farkındalık yaratılması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Dünyada yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen aktif politikalar uygulamaya gayret eden Merkez Bankamıza, fiyat istikrarına odaklandığı ve gereken önlemleri almaya devam ettiği için ihracatçılar olarak teşekkür ediyoruz.

İhracatımız, son dönemde çok yoğun bir rekabet ortamı ile karşı karşıya bulunuyor. Bu ortamda ihracatçı firmalarımız, finansman konusunda önemli sıkıntılar yaşıyor. Kredi maliyetlerinin yüksek olması, bu sıkıntıların en başında geliyor.

Merkez Bankasının faiz indirimi ile birlikte, kredi maliyetlerinin aşağıya çekilmesini bekliyoruz. Şimdi sıra finans sektörümüze geldi. Tüm bankalarımızı, katılım bankalarımızı ve banka dışı finans kurumlarını aktif bir şekilde ihracatı desteklemeye davet ediyoruz. İhracat, ekonomimizin itici motoru konumuna geldi. İhracatın büyümeye verdiği aktif destek ile birlikte ihracat, büyümeyi sırtlıyor. Bu desteğin artması için ihracatçılarımızın finansman maliyetlerinin azaltılması, her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır.

Merkez Bankası’na gerçekleştirdiği faiz indiriminden dolayı bir daha teşekkür ediyor, önümüzdeki dönemde de faiz indirimlerinin devam etmesini diliyor, kredi maliyetlerinin azaltılması ve finansman olanaklarının daha da geliştirilmesi ile birlikte, ihracatımızın ülkemizin ekonomisine daha fazla katkı vereceğine inanıyoruz.

TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ BAŞKANI
MEHMET BÜYÜKEKŞİ

haberrevizyon ekim 2012 tim

HABER REVİZYON DERGİSİ EKİM 2012

Bir cevap yazın