Murat Ceylan – Seçim Sonrası KKTC

Bir önceki sayımızda “KIBRIS NEREYE GİDİYOR?” başlıklı yazımızın yayınlanmasından itibaren hem Türk kamuoyundan, hem Kıbrıs kamuoyundan hem de yakın dostlarımız tarafından birçok soruya muhatap olduk.

Meclisteki sandalye dağılımı şeklinin Kıbrıs seçmeninin bilinçli bir oy kullandığından dolayı kaynaklanıyor.

Milletvekili seçilemeyen parti genel başkanının, kişi olarak cezalandırıldığı mı? Yoksa seçimlerden hemen önce partisinin kongrelerinde iktidarın getirdiği sorumlulukları bir tarafa bırakarak tamamen kişisel çıkarlar üzerine kurulu bir kongre sürecinin yaşanmasından dolayı Kıbrıs seçmeninin diğer siyasi partilere bir örnek teşkil etmesi adına seçilmediği gerçeği ortadadır.

Mevcut seçim sisteminin seçmenin seçmen olma bilinci ile orantılı olarak verdiği oylarla ülke yönetiminde İstikrar oluşturduğu görülmektedir.

Tabii ki en çok merak edilen siyasi partilerde aktif siyaset yapan parti yöneticileri milletvekili adayları seçilen milletvekilleri, üst düzey bürokratlar, belediye başkanları bunlardan kimlerin hem KKTC vatandaşı hem de Güney Kıbrıs Rum kesimi vatandaşı olduğu halen bir soru işaretidir.

Bu merak içerisinde olanlardan biri de Sözcü gazetesinin ekonomi sayfalarının müdürü değerli dostum gazeteci Atilla Kızıltan’imiş.

Bir önceki yazımla alakalı bana göndermiş olduğu maili olduğu gibi sizinle paylaşıyorum

Sevgili Murat…

Bana müthiş bir nostalji yaşattın.

Nedeni de Haber Revizyon Dergisini bana göndermiş olman.

Çok teşekkür ederim. Genelde kimse bilmez, ama sen bilenlerdensin…

1992 yılında, KKTC’nin halen de en büyük yayın organı olan ‘Kıbrıs Gazetesi’ne İstanbul’dan görevli olarak gönderilmiştim. 15 günlüğüne gittim.

Aylardan mayıs. Yanıma minik bir el çantası almıştım. İki pantolon, 3 tişört.

Ancak tam 8 ay kaldım. En unutamadığım da, 45 yıldır yağmayan karın, bana denk gelmesiydi…

Bu anımı hatırlatmandan dolayı, sana ve derginiz Haber Revizyon’a teşekkür ederim.

Zaten 92 yılından sonra da, bu kez başka gazetelerdeki görevim nedeniyle, Kuzey’e çok ziyaretim oldu.

Bu gönül birliktelikleri başta olmak üzere, Yavru Vatan’ı yakından takip ediyorum. Hem de her zaman. O nedenle, yazını nefes almadan okudum.

Dikkatimi en çok çeken de, son bölümdü…

Bence o yazıyı biraz daha aç, bize biraz daha bilgi ver, merakımızı gider…

KKTC Meclisi’ndeki vekiller, hatta Meclis’e giremeyenler vekil adayları, hatta ve hatta diğer tüm parti bünyelerinde Rum pasaportlu Türk vatandaşları var mı?

Kim yanıt verirse versin, gerçekten merak edilen bir konu.

Bizin için yaz, bizleri bilgilendir lütfen…

Atilla KIZILTAN

Merak konusu olan soru. Seçilmişler ve yöneticilerden Rum vatandaşı olanların kişisel tercihleri ve kişilik haklarına müdahale anlamına gelmemelidir. Tabii ki benim de böyle bir kastım yok fakat Güney Rum kesimi ile başlanılacak olan Müzakere sürecinin KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) tarafının haklarının savunulmasında oluşacak şaibelerin, ön yargıların ve suiistimallerin önlenebilmesi için bu konu yetkililer tarafından (KKTC MECLİS BAŞKANI. SİYASİ PARTİLERİN YETKİLİ ORGANLARI. HATTA SAYIN CUMHURBAŞKANI) Yetkililer her kimse hem Türk kamuoyu ile hem de KKTC kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

Yeni kurulacak olan CTP – DP hükümetinin bundan önceki hükümetlerin yapamadığını yaparak birlik ve beraberliği temel alan bir idare şeklini benimsemesini dilerim.
haberrevizyon kıbrıs 1

haberrevizyon kıbrıs 2

HABER REVİZYON DERGİSİ EYLÜL 2013

Bir cevap yazın