R. Aytekin TÜRKER – İnsan hayatı ucuz değil, Bedava Olur…

Merhaba,

Haziran ayına geldiğimiz bugünlerde üst üste geçirdiğimiz sorunlu gün ve dönemler içimizi acıtmaktan çok yüreğimizi nasırlaştırmış gibi. Bir çok kurum ve birçok kişi yaşanmış ve yaşanmakta olan olayları günlük yaşayıp yarını yokmuşçasına unutuyor. Yeni bir gündeme ulaşıldığında önceki geride bırakılıyor hatta hiç yaşanmamışçasına hayata devam ediyor.

Belki de doğru olan bu ama ben bazen kabullenemez oluyorum. Sebep aramak yerine çözüm sağlayacak konulara yönelmeye çalışıyorum. Kayıplarımız var. Farkındayız inanıyorum. Aslında her şey inanmaya bağlı değil mi?

İnançlarımızı kaybettiğimizde acımasız, düşüncesiz, duyarsız olabiliyoruz insanın doğasında var bunlar. İnsan kendisini törpülemeli içindeki ferah, huzurlu ve en önemlisi kalbinin, ruhunun içindeki en güzel duygularıyla bakmalı hayata ve insanlığa. Ayırt etmemeli tek görmeli. İşine, ailesine hatta okuduğu okula göre dahi ayırt ederek yaşamaya çalışmamalı, insanlık dışı varlıklar var dünyamızda. Bunlara inanmayın! Yaşatmak istediklerini kendileri dahi bilmiyor sadece kimlikleri var insan olduklarını kanıtlayan. Oysaki pet shoplarda birçok hayvana da kimlik veriyorlar. Emin olun ki bu kimliklendirilmiş hayvanların sağlık kontrolleri daha sık yapılıyordur. “Bu arada hayvan satışını onaylamamaktayım.

Aslında her şey kendimizi tanımakta saklı. Aynanın karşısında her gün kendimizle yüzleşebileceksek yaşamaya devam edebiliriz. Kendimizle yüzleşecek yüzümüz dahi yoksa sorun net ve gerçekte ortaya çıkmıştır zaten.

İşçiler, askerler, polisler, öğrenciler, halk, çocuklar. Birçok sebepten kaybediyoruz insanlarımızı. Olayların sonuçlarından soru çıkarıp, sorumuza sonuç arıyoruz. Bu kaybettiklerimizi geri getirmiyor fakat gördüğüm kadarıyla kimseye de ders olmuyor. Kaybeden acısını yaşarken bile birçok acıyı tekrar tekrar ona yaşatabiliyoruz. Artık değerlerimiz değişmeli. Maddi ve manevi değerlerimizi ayırmayı öğrenelim, hırsla, amansızca, ne yaptığımızı bilmeden yaşamayalım. İyi bir gelecek için çalışıp el ele yaşamayı öğrenelim. Kesinlikle politik değil insansal ahlakla hareket edelim. Sevmeyi, sevilmeyi, paylaşmanın ne kadar güzel olduğunu, başka birisinin mutluluğunu kendi mutluluğumuz gibi görmeyi öğrenmeye devam etmeli ve etrafımıza yaydığımız ışıkla bu güzellikleri yaşatmalıyız.

Yoksa;

İnsan hayatı ucuz değil, Bedava Olur…

R.Aytekin TÜRKER

Haber Revizyon 2014 HAZİRAN r aytekin türker

HABER REVİZYON DERGİSİ HAZİRAN 2014

Bir cevap yazın