R. Aytekin Türker – Tanrı Yarattıklarını Yarattıklarıyla Korur!

Kendin için bir yalnızlık seçtiğinde kalbinde ve düşüncelerinde yaşadıklarınla tek yüzleşebileceğin, sığınmayı seçebileceğin ve korunduğunu tüm damarlarında hissedeceğin an, Yaradanın ile paylaşmayı seçtiğin andır.

Sığınırken inanmayı, inancın ile ulaşmayı, ulaştığın an da huzuru yaşarsın. O huzur sen ne düşünürsen düşün, içinde var olacaktır. Bir ses olacaktır. Seni sürekli huzurlu kılan ve mutlu eden bir ses… Bazen bir yaprak hışırtısı, bazen yağmurun sesi… Bazen de hüzünle baktığın gökyüzü renklenecektir.

Önce kendi varlığına inan, görevini öğren ve yaşa. Amaçlarını belirle, onlara sımsıkı sarıl ve en önemlisi hiç kimseyi kırma. Değerli gibi gözüken bedeller için bir gün uğurlanman gerektiğinde de yalnız kalma.

Varlığına ihtiyaç duyduğun anlarda hatırladığın yüce Yaradan her an senin yanında.

Kim sana Dünya ve evrenin sonsuz güzelliklerini sunar?

Kim hatalarınla seni her zaman kabul eder?

Kim sadece ihtiyaç duyduğun anlarda “hep varım” der?

Kim yaratır?

Kim?

TANRI, YARATTIKLARINI YARATTIKLARIYLA KORUR!

——————————————————————————————————————————————————————————–

When you choose a moment of loneliness for yourself, that moment you can only face what you go through in your heart and thoughts, choose to resort and feel in all your veins that you are protected is the one you choose to share with your God.

You believe when you resort, you reach with your faith and at the moment you reach you feel peaceful. That peace will be there, inside you, no matter what you think. It will be a voice. A voice that keeps you peaceful and happy all the time… Sometimes a rustle of leaves and sometimes the sound of rain…And sometimes the sky you look at when you have the blues will be colored.

First believe in your existence, learn your mission and live. Set your goals and hold on tight to them and most importantly, do not break anybody’s heart. And for the prices that had seemed valuable once, don’t be left unaccompanied when you are to be bidden farewell to.

Mighty God whom you recall when you need his presence is always with you.

Who would only say he is always there when you are in need?

Who would welcome you with all your mistakes?

Who would bless the endless beauties of the Earth and the universe?

Who creates?

Who?

GOD PROTECTS WHAT HE CREATED VIA THOSE WHOM HE CREATED!

haberrevizyon temmuz 2013 r aytekin türker

HABER REVİZYON DERGİSİ TEMMUZ 2013

Bir cevap yazın