Uçan Tilkiler

Büyük uçan tilki, Pteropus vampyrus olarak da bilinen canlılar meyve ve çiçekle beslenir.

Büyük uçan tilki büyük yarasa türlerinden biridir ve ürkütücü bir görünüme sahiptir. 0,65-1,1 kg ağırlığında ve 1,5 mt kanat boyu vardır. Yüzü tilkiye benzediğinden dolayı bu ismi almıştır. Vücudu aynen bir tilki gibi uzun kıllar ile kaplıdır. Erkekleri, dişilere göre daha kalın bir kürke sahiptir. Büyük uçan tilkiler sağlam bir kafatası ve dişlere sahiptir. Toplam 34 dişi vardır. Büyük uçan tilkilerin kanatları kısa ve uçları yuvarlaktır bu özellik sayesinde yavaş uçabilir ve büyük bir manevra kabiliyetine sahiptir.

Büyük uçan tilkiler Malay Yarımadası, Filipinler, Tayland, Sumatra , Java, Borneo ve Timor güneyde genelde kıyı bölgelerini tercih eder, ama aynı zamanda yüksek rakımlarda da bulunabilir.

Büyük uçan tilkiler, Tayland’da koruma altında. Ancak tür, Malezya’nın büyük kısmı ve Endonezya’da bu korumadan mahrum.

Büyük uçan tilkiler gün boyunca, mangrov ormanları ve hindistan cevizi ağaçlarını tünek olarak kullanırlar. Malezya’da ki uçan tilkiler 365 m aşağıda ova habitatları tercih ederler.

Öncelikle çiçek, nektar ve meyve ile beslenir. Her üç besin öğesi mevcut olduğunda, çiçek ve nektar tercih edilmektedir. Polen, nektar ve çiçek hindistan cevizi ve Durian ağaçları, yanı sıra meyve rambutan , incir ağaçları da tükettiği yiyecekler arasındadır. Mango ve muz sevdiği yiyeceklerdendir. Meyvelerle beslenen bu dev yarasalar, ağaçlardaki çiçeklerin özütünü içerken polen yayarak da, ekosistemde önemli bir rol oynuyor.

Büyük uçan tilkiler koloni halinde ama dağınık bir akış içinde uçarlar. Bir gecede 50 km boyunca beslenme amaçlı uçabilirler. Yiyecek bulduğu ağaca inişe geçmeden önce dairesel hareketlerle uçup çevresi hakkında ipuçları toplar. Beslenirlerken çok fazla gürültü çıkarırlar.

Haber Revizyon 2014 HAZİRAN uçan tilkiler 1 Haber Revizyon 2014 HAZİRAN uçan tilkiler 2

HABER REVİZYON DERGİSİ HAZİRAN 2014

 

Bir cevap yazın