Vali Amca ONE DIRECTION’ı Türkiye’ye Getir

Dijital yerli diye tanımlanan yeni nesil çocukların, dijital göçmen olan yetişkinlerden sosyal medya kullanımı konusunda çok ileride oldukları bir gerçek. Bir diğer gerçek de sosyal medyanın, özellikle özel kurum ve kuruluşların hedef kitlelerine ulaşmaları için önemli yatırımlar yaptıkları bir alan olduğu.

Doğrudan iletişim için etkili araçlar olan sosyal medya araçları, devlet yöneticilerinin de halkla direk iletişim kurmak için kullandıkları araçlar arasında.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da devlet insanları arasında sosyal medyayı son zamanlarda en yoğun kullanan isimlerden birisi. Etkili iletişimin önemini birçok yerde vurgulayan ve gerek diğer bürokratlara gerekse alt kadrolarına da bir anlamda örnek olan Vali Mutlu’nun sosyal medyaya girişi çok eskilere dayanmasa da şimdiden twitter’da takipçi sayısı yüz binin üzerine çıktı.

İstanbul Valisi’nin bir “twitter” hesabı olduğunu ve bunu kendisinin yönettiğini öğrenen çocuklar, hazine bulmuşçasına yazdılar Vali’ye.

Çocuklar kar tatili dileklerini, İstanbul’u yöneten en yetkili resmi makama kendileri ulaşmanın mutluluğu ve özgürlüğüyle yazarken görülen şu oldu ki; makamlar yetişkinlerin dünyasında anlamlı. Çünkü çocukların gözünde O ne bir “Vali Bey” ne “Sayın Valim” ne de Sayın Hüseyin Avni Mutlu. Onlar için yalnızca “Vali Amca”.

Vali Mutlu, ailelerinden birisiyle konuşuyormuşçasına doğal ve rahat bir şekilde yazan çocuklara bire bir yazdığı cevaplarla bazen bir baba bazen de bir büyükbaba gibi “şimdi uyku zamanı, sabah erken kalkacaksınız” diye seslendi. Kendisine yazan herkese samimi ve kararlı ifadelerle cevap veren Vali Mutlu, yetişkinler için de örnek bir ebeveyn tutumu sergilemiş oldu.

Çocuklar da karşılığını hemen verdiler bu samimi yaklaşımın. “Kar tatili olsun-olacak mı” yazışmaları, bir zaman sonra da çocukların Vali Mutlu’ya; “Vali amca, n’olursun 1D’yi (One Direction) Türkiye’ye getir!” gibi çocuksu hayal ve dileklerini ifade ettikleri tweetlerle devam etti.
Haber Revizyon, İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu’ya, konuyla ilgili görüşlerini sordu.

Haber Revizyon: Sosyal medya kullanımı bir Vali için neden önemli?

Hüseyin Avni Mutlu: İstanbul bir ülke gibi; biz de iletişimin ve sosyal medya kullanımının yüksek olduğu bir çağda yaşıyoruz. Sosyal medya daha geniş kitleye ulaşmakta çok etkili. İletişimi seven bir insan olarak dinamik buluyorum. Yöneticinin halkla daha yakın, beraber olmasını sağlıyor.

Haber Revizyon: Sosyal medya kullanımı size neler öğretti?

Hüseyin Avni Mutlu: Sosyal medya halkla birleşmeyi sağladı. Diyaloğu kuvvetlendirdi. Halkın beklentilerini anında görüp çözüm üretmemize yardımcı oldu. Kar yağışından sebep yüzlerce mesaj aldık öğrencilerden. Hatta yarıyıl tatilinde bu öğrencilerden bazılarını davet edip ailecek ağırlayacağız. Kısacası birleşimi ve paylaşımı artırdı.

Haber Revizyon: Sizin bu yaklaşımınız, Valilikte çalışan diğer yöneticileri nasıl etkiledi?

Hüseyin Avni Mutlu: Neredeyse tüm çalışanların “twitter” hesabı oldu ve takibe başladılar. Tabii ki olumlu etkileri oldu. Anlık olayları, tepkileri daha kısa sürede öğrenir olduk.

haberrevizyon şubat 2013 hüseyin avni mutlu one direction1 haberrevizyon şubat 2013 hüseyin avni mutlu one direction2

HABER REVİZYON DERGİSİ ŞUBAT 2013

 

Bir cevap yazın